KE8000 opt. tehomittari


KE8000 optinen tehomittari

KE8000 on helppokäyttöinen ja pienikokoinen valokuidun vaimennusten mittaamiseen tarkoitettu mittalaite. Sen parina voi käyttää laserlähdettä KE8100 (monimuotokuitu) tai KE8200 (yksimuotokuitu). Laitteista on koottu myös erilaisin kokoonpanoin varustettuja laitesalkkuja (KE8001... KE8083).

Joissakin kokoonpanoissa on mukana lisäksi laadukas ”laserkynä” KE850 kuidun fyysisten vikojen paikantamiseksi.
KE850-laserkynä on saatavana myös erikseen. Katso tarkemmat tiedot kynästä kohdassa KUITUTUOTTEET / Kaapelitesterit.

TEKNISET TIEDOT
KE8000 optinen tehomittari: yksi/monimuotokuitu, 800 … 1700 nm • KE8100 laserlähde: monimuotokuitu (50/125 µm), 850 nm, 1300 nm • KE8200 laserlähde: yksimuotokuitu (9/125 µm), 1310 nm, 1490 nm, 1550 nm KE8000 tehomittari
• kuusi kalibroitua aallonpituutta: 850,1300,1310,1490,1560 ja 1625 nm • mittausalue: -70 dBm … +10 dbm • tunnistusmodulaatiot: 270Hz, 330Hz, 1kHz, 2kHz (autom. tunnistus) • 2,4” nestekidenäyttö (LCD) taustavalolla • kiinteä SC sovitin • paristot: 2 x Alkali-paristo (AA), toim.aika yli 70h • Mitat / paino: 160 x 76 x 28 mm / 210g

Tästä KE8000 esite (eng)

Tulostettava versio